Projekt Futura

PROJEKT FUTURA

Glavni cilj predlaganega ukrepa je izboljšanje kakovosti in varnosti življenja več kot 55 milijonom državljanov EU, ki živijo ali delajo v bližini železniške proge.

Podjetje Kovis se je skupaj s tremi partnerji, Omnia in Vud iz Slovaške ter ZX-Benet iz Češke, lotilo projekta FUTURA, katerega glavni cilj je izboljšanje kakovosti in varnosti življenja več kot 55 milijonov državljanov EU, ki živijo ali delajo v bližini železniške proge. Predlagani projekt bo zagotovil zadnje razvojne korake pri uvedbi deljenih zavornih diskov (Divided Rail Freight Brake Disc – disk DRFB) za železniški tovorni promet. Gre za revolucionarno rešitev, ki vpliva na 3 ključne elemente v železniškem tovornem prometu:

1) varnost in zaščita,

2) zdravje in okolje ter

3) stroškovna učinkovitost z močnimi horizontalnimi in vertikalnimi učinki »prelivanja« ter bistvenimi družbenimi, gospodarskimi in tehničnimi učinki.

Konkretni cilji projekta FUTURA so: znižati raven hrupa, skrajšati zavorno pot, zmanjšati tresljaje ter maso zavornega diska. Posledično bodo ukrepi pripomogli k zmanjšanju števila nesreč, zmanjšanju škode na tovoru, za 50 % podaljšali življenjski cikel koles ter znižali strošek življenjskega cikla diska. Vse te prednosti so prepoznali tudi pri Evropski komisiji. Za razvojni projekt FUTURA so tako pridobili sredstva raziskovalnega in inovacijskega programa Evropske unije OBZORJE 2020.

Zavorni disk DRFB bo bistveno prispeval k povečanju prevoženih količin tovora po železnici, ki je okolju prijaznejši način v primerjavi z alternativnima načinoma (po cesti in zraku). Skupna razpoložljiva velikost trga za inovacijo je približno 12 milijard evrov na leto. Ključni ciljni trgi so EU, ZDA, Kanada, Ruska Federacija, Kitajska, Indija in Brazilija.

Napredek pri projektu lahko spremljate na socialnem omrežju Facebook www.facebook.com/projectfutura ter na spletni strani www.projectfutura.com.

flag_yellow_high-140x90

The FUTURA project has received funding from the European Union`s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No.700985